Boshqaruv samaradorligi yo‘lida: Niderlandiyaning yetakchi institutlari bilan hamkorlik
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Boshqaruv samaradorligi agentligi tashabbusi bilan davlat apparatini professionallashtirish va mahalliy o‘zini o‘zi boshqarish institutlarini rivojlantirishga qaratilgan strategik siyosat doirasida Gaaga shahrida Niderlandiyaning yetakchi taʼlim va tadqiqot markazlari bilan qator uchrashuvlar o‘tkazildi.
Jumladan, Niderlandiya Davlat boshqaruvi maktabi (NSOB) taʼlim dasturlari rahbari va tadqiqotchisi Christian van der Kaaij hamda Agentlik Xalqaro aloqalarni rivojlantirish departamenti boshlig'i R.Gasanov bilan bo‘lib o‘tgan uchrashuvda:
▫️davlat boshqaruvida zamonaviy liderlikni rivojlantirish;
▫️O‘zbekiston davlat xizmatchilarida strategik fikrlash va o‘zgarishlarni boshqarish ko‘nikmalarini rivojlantirish maqsadida yuqori rahbarlar uchun taʼlim dasturlarini moslashtirish;
▫️davlat ahamiyatiga molik qarorlarni qabul qilish va baholash jarayonida akademik ekspertiza hamda tadqiqotlar rolini kuchaytirish;
▫️NSOB metodologiyalarini joriy etish orqali rahbarlarning maʼmuriy jarayonlarni tanqidiy baholashi va murakkab ijtimoiy muammolar uchun noanʼanaviy yechimlar topish qobiliyatini oshirish kabi masalalarga e'tibor qaratildi.
Ma'lumot uchun, Niderlandiya Davlat boshqaruvi maktabi (NSOB) — davlat tuzilmalari rahbarlari uchun chuqur ilmiy tadqiqotlar va amaliy tajribani uyg‘unlashtirgan Yevropaning nufuzli “think tank” markazlaridan biri hisoblanadi.
Shuningdek, Gaaga mahalliy boshqaruv akademiyasi (The Hague Academy for Local Governance) dasturlar rahbari va direktor o‘rinbosari Lars Burema bilan bo'lib o'tgan uchrashuv davomida:
▫️mahalliy organlar faoliyati samaradorligini oshirish maqsadida vakolat va moliyaviy resurslarni munitsipal darajaga o‘tkazish bo‘yicha ilg‘or tajribalarni o‘rganish;
▫️fuqarolarni rejalashtirish jarayonlariga jalb qilish va inson manfaatlariga yo‘naltirilgan sifatli ijtimoiy xizmatlar ko‘rsatish bo‘yicha amaliy treninglar dasturlarini ishlab chiqish;
▫️davlat sektoridagi murakkab loyihalarni hududiy xususiyatlarni hisobga olgan holda boshqarish usullari bo‘yicha o‘zbek mutaxassislari uchun maxsus o‘quv dasturlarini tashkil etish imkoniyatlari ko'rib chiqildi.
Yuqoridagi uchrashuvlar yakunida qo‘shma taʼlim modullari va stajirovka dasturlarini (Training of Trainers) ishlab chiqish uchun dastlabki kelishuvga erishildi.
Xalqaro tajribaning milliy malaka oshirish tizimiga izchil integratsiya qilinishi, islohotlarni yuqori samaradorlik bilan amalga oshirish salohiyatiga ega yangi avlod boshqaruv kadrlarini shakllantirishga xizmat qiladi.
Ma'lumot uchun, Gaaga mahalliy boshqaruv akademiyasi munitsipal boshqaruv samaradorligini oshirishga ixtisoslashgan bo‘lib, har yili 90 dan ortiq mamlakatdan kelgan mutaxassislarni o‘qitadi.

On the path to Governance efficiency: cooperation with leading institutions in the Netherlands
At the initiative of the Agency for Management Efficiency under the President of the Republic of Uzbekistan, as part of the strategic policy aimed at professionalising the state apparatus and developing local self-government institutions, a series of meetings were held in The Hague with leading educational and research centers in the Netherlands.
Specifically, during the meeting between Christian van der Kaay, Head of Educational Programs and Researcher at the Netherlands School of Public Administration (NSOB), and R. Hasanov, Head of Department at the Agency, special attention was paid to issues such as:
Developing modern leadership in public administration;
Adapting educational programs for senior executives to develop strategic thinking and change management skills in Uzbekistan's civil servants;
Strengthening the role of academic expertise and research in the process of making and evaluating decisions of state importance;
Increasing the ability of managers to critically evaluate administrative processes and find non-standard solutions to complex social problems by implementing NSOB methodologies.
Additionally, during a meeting with Lars Burema, Program Manager and Deputy Director of The Hague Academy for Local Governance, the following opportunities were considered:
Studying advanced experience in transferring powers and financial resources to the municipal level to increase the efficiency of local government bodies;
Development of practical training programs to involve citizens in the processes of planning and providing high-quality social services focused on human interests;
Organization of special training programs for Uzbek specialists on complex project management methods in the public sector, taking into account regional characteristics.
Following the aforementioned meetings, a preliminary agreement was reached to develop joint educational modules and internship programs (Training of Trainers).
The consistent integration of international experience into the national professional development system contributes to the formation of a new generation of management personnel capable of implementing reforms with high efficiency.