O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2023 yil 22 sentyabrdagi “Respublika va mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlarida inson resurslarini boshqarish tizimini takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 492-sonli qarori bilan hrm.argos.uz elektron platformasi ishga tushirildi. Mazkur platforma inson resurslarini rivojlantirish yo‘nalishidagi byurokratik to‘siqlarga chek qo‘yish hamda korrupsiyaviy xavf-xatarlar va inson omilini qisqartirish maqsadida ishlab chiqildi.
Endilikda kadrlarga oid ish yurituv hujjatlari elektron raqamli imzo bilan tasdiqlangan holda faqat tizim orqali elektron shaklda qabul qilinadi va yuritiladi.
Platforma Davlat fuqarolik xizmatchilari vakant lavozimlarining yagona ochiq portali — vacancy.argos.uz hamda Yagona milliy mehnat tizimi — my.mehnat.uz elektron dasturlari bilan integrallashgan.
Mazkur avtomatlashtirilgan tizim davlat fuqarolik xizmati tatbiq etiladigan barcha davlat organlari va tashkilotlarida to‘liq joriy etilmoqda. Hozir kunda barcha davlat fuqarolik xizmati tatbiq etiladigan vazirlik va idoralar, shuningdek, ular tizimidagi 2 800 dan ortiq tashkilot ushbu platformaga ulangan.
hrm.argos.uz axborot tizimining ishga tushirilishi natijasida davlat organlari va tashkilotlarida inson resurslarini boshqarishda qog‘oz sarfining kamayishi, vaqtning tejalishi, xodimlar bilan ishlash jarayonida shaffoflikni taʼminlanishiga erishiladi. Shuningdek, axborot xavfsizligini taʼminlanishi hamda davlat organlari va tashkilotlarining barcha xodimlari bo‘yicha yagona markazlashtirilgan maʼlumotlar bazasini shakllantirish imkoniyati yaratiladi.

One of the main tasks of the Civil Service Development Agency is to widely introduce and consistently improve information and communication technologies in the field of public civil service, to form a database of public civil servants while ensuring the security of their personal data.
By Resolution No. 492 of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan “On measures to improve the human resources management system in republican and local executive bodies” dated September 22, 2023, the electronic platform hrm.argos.uz was launched. This platform was developed to eliminate bureaucratic obstacles to human resources development and reduce corruption risks and the human factor.
Now, personnel documents are accepted and maintained only in electronic form through the system, certified by an electronic digital signature.
The platform is integrated with the single open portal of vacant positions of civil servants — vacancy.argos.uz and the electronic programs of the Unified National Labor System — my.mehnat.uz.
This automated system is being fully implemented in all state bodies and organizations where the state civil service is implemented. Currently, all ministries and departments where the state civil service is implemented, as well as more than 2,800 organizations within their system, are connected to this platform.
The launch of the hrm.argos.uz information system will reduce paper consumption in human resources management in state bodies and organizations, save time, and ensure transparency in the process of working with employees. It will also ensure information security and create the opportunity to form a single centralized database for all employees of state bodies and organizations.