Davlat fuqarolik xizmatchisining xorijda o‘qish davrida lavozimi saqlab qolinadi
Majlisda “Davlat fuqarolik xizmati to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi Qonuniga davlat fuqarolik xizmatchisining kasbiy malakasini oshirish kafolatlarini belgilashga qaratilgan qo‘shimcha kiritish haqida”gi qonun loyihasi birinchi o‘qishda ko‘rib chiqildi.
Qonun loyihasi bilan davlat xizmatchisi nufuzli xorijiy ta’lim muassasasiga magistratura yoki doktoranturaga o‘qish bo‘yicha grant yutganda, ish beruvchining yozma roziligi asosida uning ish o‘rni (lavozimi) saqlanishi taklif etilmoqda.
Ish beruvchi tomonidan rozilik berishda o‘quv dasturining yo‘nalishi ushbu davlat organi faoliyati bilan bevosita bog‘liq bo‘lishini inobatga olish nazarda tutilyapti.
Loyihada o‘quv dasturi yakunlangandan so‘ng davlat fuqarolik xizmatchisi zimmasiga tegishli davlat organi tizimida xorijda tahsil olish davriga teng muddatga ishlab berish majburiyati ham yuklanmoqda.
Shuningdek, davlat fuqarolik xizmatchisining xorijda o‘qish davri uning mehnat stajiga qo‘shib hisoblanishi, ko‘p yillik xizmati uchun har oylik ustama belgilashda inobatga olinishi nazarda tutilmoqda.

Должность государственного гражданского служащего в период его обучения за рубежом будет сохранена
На заседании в первом чтении рассмотрен проект закона «О внесении дополнения в Закон Республики Узбекистан «О государственной гражданской службе», направленного на установление гарантий повышения профессиональной квалификации государственного гражданского служащего».
Данный документ направлен на дальнейшую поддержку государственных гражданских служащих, создание для них широких возможностей, а также формирование в государственных органах и организациях профессионального и высококвалифицированного кадрового корпуса.
Законопроектом предлагается при наличии письменного согласия работодателя сохранять за государственным служащим рабочее место (должность) в случае получения им гранта на обучение в магистратуре или докторантуре престижного зарубежного образовательного учреждения.
При этом предусматривается, что при принятии решения о предоставлении такого согласия работодатель будет учитывать, связано ли направление обучения непосредственно с деятельностью соответствующего государственного органа. Проектом также устанавливается обязанность государственного гражданского служащего после завершения обучения отработать в системе соответствующего государственного органа период, равный обучению за рубежом.
Кроме того, предусматривается включение периода обучения за границей в трудовой стаж государственного служащего, а также его учет при начислении ежемесячных надбавок за выслугу лет.